start: 01/06/2024 12:25:45.434
end: 01/06/2024 12:25:45.455
21ms
E. Clement Bethel National Arts Festival Dance Results 2013
Hubert Farrington Award for Excellence In Dance:
Best Choreographer/ Mario Mott: Martin Town Primary School G B
Most Outstanding Student: Dejanell Dixon: St. Paul’s College G B
Most Outstanding School: Revere School of Excellence N P
D1-SOLO |
Alyssa-Rasha Williams-Revere School of Excellence, N.P. |
1st |
D5-GROUP |
Mastic Point Dance Troupe, Andros |
1st Honors |
|
Maurice E. Moore Primary School, G.B. |
2nd |
|
Oakes Field Primary School, N.P. |
3rd |
|
Crossing Rocks Primary School, Abaco |
3rd |
D6-SOLO |
Dejanell Dixon-St. Paul’s Methodist College, G.B. |
1st Honors |
D7-GROUP |
Maurice E. Moore Primary School, G.B. |
1st |
|
Mable Walker Primary School, N.P. |
2nd |
|
Martin Town Primary School, G.B. |
2nd |
|
Maurice E. Moore Primary School, G.B. |
2nd |
D8-SOLO |
Corey Higgs- Maurice E. Moore, G.B. |
1st |
D10-GROUP |
Genesis Academy, N.P. |
1st |
D12-DUET |
Martin Town Primary-‘Jar of Hearts’, G.B. |
1st |
D13-GROUP |
Martin Town Primary School, (Boys), G.B. |
1st |
|
Martin Town Primary School, (Girls), G.B. |
2nd
|
D15-DUET |
Hubert Miller & Alyssa-Resha Williams-Revere School of Excellence |
1st |
D16-GROUP |
Martin Town Primary School-‘End of Time’, G.B. |
1st |
D17-SOLO |
Dejanell Dixon-St. Paul’s Methodist College, G.B. |
1st |
D19- GROUP |
St. Francis St. Joseph Primary School, N.P. |
1st |
|
St. Paul’s Methodist College, G.B. |
2nd |
|
Simms Primary School, Long Island |
2nd |
D20- SOLO |
Savannah Lightfoot-St. John’s College, N.P. |
1st |
D24-GROUP |
Kenya Williams &Jerenique McIntosh-Revere School of Excellence |
1st
|
D26 GROUP |
Bahamas Dance Theatre, N.P. |
1st
|
D 27-SOLO |
Kenya Williams- Revere School of Excellence, N.P. |
1st |
D32-GROUP |
St. John’s College Dance Troupe, N.P. |
1st |
D33-SOLO |
Dawn Ward- Bishop Michael Eldon School, G.B. |
1st |
D35- GROUP |
St. John’s College Dance Troupe, N.P. |
1st |
|
Revere Ensemble School of Dance Ministry-‘Barbie Girl’ |
2nd |
|
St. Paul’s Methodist College, G.B. |
2nd |
D36-SOLO |
Kristina Dean- St. John’s College, N.P. |
1st |
D37-DUET |
Jade Barnett & Brandia Henfield, G.B. |
1st |
D45-GROUP |
Abraham’s Bay High School, Mayaguana |
1st Honors |
|
St. Paul’s Methodist College, G.B. |
2nd |
D46- SOLO |
Gabriella Adderley- Sunland Baptist Academy, G.B. |
1st |
D48- GROUP |
Bahamas Dance Theatre-‘Dance to the Sky’, N.P. |
1st |
D51-GROUP |
Queen’s College Dance Troupe, N.P. |
1st |
D52- SOLO |
Gabriella Adderley-Sunland Baptist Academy, G.B. |
1st |
D54-GROUP |
St. George’s High School, G.B. |
1st |
D55-SOLO |
Kermeisha Curry-Abaco Central High, Abaco-‘The Prayer’ |
1st |
|
Nadia Carey- St. George’s High School, G.B. |
1st |
|
Jasmine Glinton, North Long Island High School, L.I. |
1st |
D57-GROUP |
Exalted Praise-Inagua All Age School, Inagua |
1st Honors |
|
North Long Island High School, Long Island |
2nd
|
D65- SOLO |
Robyn Major- Bahamas Dance Theatre, G.B. |
1st Honors |
D67-GROUP |
Revere School of Excellence- ‘He Lives In You’ |
1st |
D70-GROUP |
BDT Dance Ensemble-Bahamas Dance Theatre, G.B. |
1st Honors |
D73-GROUP |
Xclusiv Crew-Bahamas Dance Theatre, G.B. |
1st Honors |
D75- DUET |
Samantha Pratt & Shantelle Lopez- Nassau Fellowship Centre |
1st |
D76-GROUP |
Revere School of Excellence-‘I’ll Trust You’ |
1st Honors |
JUNKANOO FREE DANCERS 12 & UNDER |
D78-GROUP |
St. Paul’s Methodist College, G.B. |
1st |
|
BTEC Eagles Kindergarten, G.B. |
2nd |
mof_content/internet/MYSC/Government/Awards/E. Clement Bethel National Arts Festival Results/E Clement Bethel National Arts Festival Dance Results 2013
E. Clement Bethel National Arts Festival Dance Results 2013
start: 01/06/2024 12:25:45.474
end: 01/06/2024 12:25:45.555
81ms
mof_content/internet/MYSC/Home
Home
start: 01/06/2024 12:25:45.560
end: 01/06/2024 12:25:45.561
1ms
mof_content/internet/MYSC/Government/Site Map
Site Map
start: 01/06/2024 12:25:45.561
end: 01/06/2024 12:25:45.602
41ms